Palety drewniane są bardzo często wykorzystywane przy magazynowaniu i transporcie towarów w wielu różnych branżach. Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów palet i wiele firm produkuje zarówno te w nietypowych wymiarach, czyli np. przemysłowe ISO, jak i zgodne z bardzo wąskimi wymaganiami Europalety. Duża funkcjonalność i wytrzymałość palet drewnianych sprawia, że są one chętnie wybierane przez wiele różnych hurtowni, sklepów i przedsiębiorstw. Jak zatem przebiega produkcja palet drewnianych?

Produkcja palet drewnianych – od czego zaczyna się cały proces?

Każdy profesjonalny producent palet swoje produkty wykonuje z wysokogatunkowego drewna. Większość produkcji przebiega w sposób zautomatyzowany i dlatego wysokiej klasy zakład produkcyjny powinien mieć nowoczesny park maszynowy, w którym przebiega cały proces. Ponadto duża część polskich producentów korzysta z zasobów drewna dostępnych w naszym kraju, dzięki czemu jego pozyskiwanie jest tańsze. Co więcej, wykorzystywanie polskiego drewna pozwala uzyskać najwyższą jakość, która pozostaje w odpowiednim stosunku do niskiej ceny produktów.

Produkcja palet drewnianych zaczyna się więc od pozyskania surowca. Następnie z przygotowanego drewna wykonywane są deski, które będą przeznaczone w późniejszym etapie do zbijania palet. Producent palet drewnianych do następnego kroku wykorzystuje nowoczesne suszarnie. Odpowiednio wyselekcjonowane drewno, które ma być wykorzystane do produkcji palet euro, musi mieć odpowiednią wilgotność. Niezależnie od tego, czy proces produkcji palet ma na celu wyprodukowanie palet nietypowych, czy palety typu euro, to proces suszenia ma bardzo duży wpływ na późniejszą wytrzymałość i jakość gotowego produktu. Optymalne warunki panujące w specjalnych suszarniach umożliwiają przygotowanie desek, które są suche, ale nie przesuszone, dzięki czemu możemy oczekiwać, że nasza paleta nie będzie krucha.

Jak powstają palety drewniane? Co następuje po etapie suszenia?

Żeby produkcja palet drewnianych mogła stworzyć produkt zgodny z oczekiwaniami klienta, surowiec musi być wysokogatunkowych i mieć odpowiednią wilgotność, którą uzyskuje w procesie suszenia. Ponadto maszyny wykorzystywane do produkcji palet euro muszą spełniać określone wymogi, które ustala Europejskie Stowarzyszenie palet i te standardy obowiązują w całej europie. Co więcej, ściśle ustalone normy dotyczące wytwarzania palety euro sprawia, że każda z nich odznacza się wysoką jakością i wytrzymałością. Produkcja palet Epal musi przebiegać zawsze zgodnie ze wszystkimi ustalonymi standardami, dlatego wszystkie palety epal, czy też palety eur są wykonane w całości z litego drewna lub z połączenia drewna litego i rozdrobnionego i mają taki sam poziom wilgotności.

Podczas produkcji palet drewnianych mogą być także wytwarzane palety przemysłowe oraz specjalnie zamówione o nietypowych wymiarach. Maszyny używane do ich produkcji muszą być odpowiednio przygotowane, aby każde indywidualne zamówienia były wykonane zgodnie z prośbą klienta. Po wysuszeniu odpowiednio przygotowane deski są automatycznie zbijane w gotowe palety. Produkcja palet drewnianych ma jeszcze jeden etap, który następuje już po uzyskaniu gotowych palet.

Ostatnie, co musi zostać przeprowadzone, to proces fumigacji. Ten krok jest szczególnie potrzebny, gdy palety produkowane są z przeznaczeniem do eksportu towarów. Fumigacja ma na celu pozbycie się z uzyskanego produktu w produkcji palet drewnianych wszelkiego rodzaju szkodników, czy grzybów, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na trwałość i jakość wykonanych palet.

Artykuł gościnny